Breaking the Waves - English National Opera

Breaking the Waves - English National Opera

London Coliseum

  • Bokning från: lördag 13 februari 2027 -
    Bokning till: torsdag 25 februari 2027
  • Speltid: 2hr 35min. Incl. 1 Interval.

Breaking the Waves - English National Opera Beskrivning

Breaking the Waves är en gripande och vacker opera full av känslomässig intensitet.

Breaking the Waves utforskar djärvt kraftfulla teman som förlust, tro och hjärtesorg och tar med sig vuxna publiker på en unik resa. Som en av dagens mest gripande samtida operor har den adapterats från Lars von Triers briljanta film från 1996, Missy Mazzolis Breaking the Waves, i en helt ny produktion som har beskrivits som 'slående'.

Handlingen? Vi förs till en avlägsen skotsk ö, hemvist för ett strikt religiöst samfund. När Bess förälskar sig i oljeriggsarbetaren Jan gifter de sig. Allt går bra tills en fruktansvärd olycka gör Jan förlamad och oförmögen att ha sex. Han ber Bess att älska med andra män och beskriver det sedan för honom. Den fromma Bess uppfattar hans begäran som Guds vilja och har motvilligt alltmer riskfyllda möten med främlingar. Kommer hennes handlingar att rädda Jan som han tror att de kommer att göra? Det är i dessa dunkla djup människor är villiga att gå, och detta är ett trosprov som kommer att lämna dig omtumlad. Förbered dig på en opera av häpnadsväckande skönhet, som levererar en filmupplevelse utan dess like.

Kompositören Missy Mazzoli är en kulturell hjältinna, den första kvinnliga verk som någonsin beställts av USA:s Metropolitan Opera, influerad av berömda personer som Benjamin Britten och Philip Glass. Och librettisten Royce Vavrek skapar en ovanligt intim mänsklig röst.

Operan regisseras av Tinuke Craig och dirigeras av Joana Carneiro. Grammy-nominerade Lauren Snouffer gör sin ENO-debut som Bess och återvänder till en roll hon sjungit ett flertal gånger med stor hyllning. Liam James Karai spelar Jan. Mezzosopranen Joanne Evans spelar Dodo McNeill, Emma Bell spelar Mrs McNeill och den tidigare Harewood-sångaren Elgan Llŷr Thomas spelar Dr Richardson.

Älskar du en berättelse med avsevärt psykologiskt djup? Köp biljetter till Breaking the Waves för att uppleva en ovanligt kraftfull modern opera.

Adress till London Coliseum

St Martin's Lane, London, WC2N 4ES GB (Mer info)

London Coliseum Vägbeskrivningar

Åldersbegränsningar

Ages 18+.

Viktig information

Sjunges på engelska, med textning projicerad ovanför scenen.

Denna opera innehåller skildringar av sex och våld, inklusive våld i nära relationer och sexuellt våld, våld i ett religiöst sammanhang, stympning och självmordsförsök.