
Paddington: The Musical
Savoy Theatre
- Bokning från: måndag 3 november 2025 -
Bokning till: måndag 25 maj 2026
Paddington: The Musical Beskrivning
Sonia Friedman Productions, STUDIOCANAL och Eliza Lumley Productions, som markerar 65 - årsdagen av publiceringen av den första Paddington-boken, har på uppdrag av Universal Music UK tillkännagett utvecklingen av Paddington: The Musical (arbetstitel), anpassad efter de älskade böckerna skrivna av Michael Bond, och de prisbelönta filmerna av STUDIOCANAL och Heydi Films.
Med musik och texter av grundare av McFly, Tom Fletcher, bok av Jessica Swale och regi av Luke Sheppard, genomgår musikalen för närvarande en period av utveckling och workshops. Planen är att premiärvisa produktionen i Storbritannien 2025, med ytterligare detaljer inklusive hela kreativa teamet, casting och datum som kommer att tillkännages i ett senare skede.
Adress till Savoy Theatre
Åldersbegränsningar
PADDINGTON The Musical är ett marmeladfyllt äventyr som rekommenderas för åldrarna 6+. Vi är glada att välkomna gäster i åldrarna 4-104; barn under 4 år ombeds dock vänligen vänta tills de är lite äldre, eftersom spädbarn i famnen inte är tillåtna.